Ustka – pomysł na wakacje dwa tysiące czternaście

Ładnie położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, mający również długotrwałą tradycję uzdrowiskową, w którym nietrudno o wygodne hotele. Ustka, bo o niej mowa to też ciekawe zabytki i obiekty muzealne jak również korzystny mikroklimat i fantastyczne warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do zdecydowanie najbardziej znanych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wczasy 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze przyjeżdżali tu, by leczyć choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, też nerwicę.

Dla gości szukających w Ustce zdrowia, wybudowano zakład przyrodoleczniczy, nazywany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją funkcję do teraz, będąc zarazem fantastycznym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej.

Zaintrygował Cię prezentowany materiał? Jeśli tak, to sprawdź dodatkowo szczegóły pod źródłem (https://www.eccotravel.eu/p/tajlandia). Zobaczysz wtedy ponadto inne dane wiążące się z omawianą tematyką.

Kompleks zdrowotny przy ulicy Beniowskiego, niedaleko wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez znamienitego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była niesłychanie szeroka. Proponowano tutaj nie tylko kąpiele lecznicze, lecz także kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, również okłady, kompresy i masaże.

Współcześnie, oprócz atutów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest oczywiście szeroka i piaszczysta plaża, regularnie zajmująca najwyższe miejsce w statystykach określających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców z pewnością ucieszy fakt, iż w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni wychowawcy oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i oferują mnóstwo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać piękno głębin morza Bałtyckiego (ofert).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kafejki, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się ładna panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce zapewne zauroczy amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (zobacz na ruszajwpolske.pl).

W Ustce wznosi się latarnia, którą uprzystępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do teraz bez większych zniszczeń. Latarnia zbudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Interesującym obiektem jest też Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w 1867 r.. Obiekty te, określane również Czerwonymi Szopami, funkcjonowały w przeszłości, jako zaplecze do przechowywania sprzętu ratunkowego. Należy też zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej obrazującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niepowtarzalne sprzęty, jak: osiemdziesięcio-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Wśród usteckich zabytków sakralnych trzeba wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się wyjątkowo cenne organy z manufaktury Volknerów oraz XVII-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce sporo interesujących wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak nazywaną „Krainę w Kratę”, albowiem na ich terenie mieści się mnóstwo przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Charakterystyczną dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej uroczym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wyprawę rowerową trzeba wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, ciągnącego się od Ustki po Przewłokę. W okolicach Ustki mieści się też inna popularna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie występują ruchome wydmy oraz przepięknie położone, przybrzeżne jeziora. Warto wybrać się też do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.