Czy opłaca się uczyć się niepopularnych języków obcych?

Po upadku socjalizmu w polskim krajobrazie wiele się zmieniło. Najważniejsze jednak zmiany zaszły tam, gdzie kiedyś było nieciekawie i pustu: w edukacji. W socjalizmie były tylko państwowe uniwersytety, na które szli nieliczni, identycznie było z nauką języków obcych: każdy uczył się języka rosyjskiego. Teraz na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i poznawać języki, które chcemy. Powoduje to sytuacje, że wielu z nas wybiera takie języki obce, że aż na samo brzmienie niektórych słów, włos się na głowie jeży…

nauka w bibliotece

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Na przykład taki język mandżurski. Pomocy naukowych: ćwiczeń i słowników do nauki języka mandżurskiego nie znajdziesz w znanej sieci księgarń, nie znajdziesz tak łatwo samouczka, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc komu potrzebny taki trud? Normalnie otworzyliśmy się na świat, możemy podróżować, więc czerpiemy z tych możliwości. Możemy z także uczyć się innych interesujących, acz dość egzotycznych języków.domki letniskowe Kaszuby (www.domki-letniskowe.pl)

Spójrzmy na taki język mongolski. Brzmi dość znajomo, tak, wiemy, jaki to kraj, lecz wtajemniczając się w ten język poznajemy historię Mongolii, poznajemy jej mieszkańców, to strasznie wciągająca podróż. Co prawda nauka języka mongolskiego (naucz się mongolskiego) nie jest prosta, nie ma wiele pomocy naukowych: słowników czy podręczników, jednakże jeśli tylko naprawdę ma się ochotę, naprawdę można dotrzeć do odpowiednich materiałów do nauki.

Podobnie jest z innymi językami egzotycznymi, na przykład, trudno dostać podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Nieco łatwiej jest za to z dość trudnym językami, ale jednak europejskimi. Nauka języka norweskiego (ormiański dla ambitnych) czy fińskiego to większa dostępność słowników i innych akcesoriów. Łatwiej też o kursy, szczególnie, że wielu rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto przemyśleć, czy lepiej uczyć się języka trudnego, ale dostępnego (materiały, kursy) czy skomplikowanego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.