Hipoterapia i jej walory

We współczesnych czasach coraz większą popularność zdobywa hipoterapia. Co to takiego i z jakich powodów jest wykorzystywana?

dzieci na koniach
Zacznijmy od tego, iż jest to tzw. terapia na końskim grzbiecie. Wyszło na jaw, że jazda konno przynosi świetne rezultaty w licznych chorobach, tak samo u dzieci, jak również u dorosłych. Hipoterapia oddziałuje na pacjenta i jego ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Efekty, jakie osiągają pacjenci, wielokrotnie potrafią pozytywnie szokować. Jakie w takim razie wiążą się z nią plusy?

Nade wszystko – pozwala na chodzenie „bez chodzenia”. Co to oznacza? Chory jadąc na koniu wykonuje ruchy miednicy identyczne jak w czasie normalnego poruszania się. Dzięki temu jazda jest zasadniczym krokiem w postawieniu chorego na nogi bądź nauczenia go chodzenia od samych podstaw.

Po drugie, terapia z koniem redukuje napięcie mięśni a także poprawia nieprawidłową postawę. Do tego zapobiega przykurczom i poprawia możliwości lokomocyjne – pacjent, który do tej pory nie mógł się poruszać, w tym momencie bez trudności pokona takie granice jak nierówności terenu bądź piasek. Poza poprawą zdolności fizycznych istotne jest również rozbudzanie pozostałych zmysłów np. poprzez dotyk końskiej sierści, zapachy oraz odgłosy.

Agroturystyka na Kaszubach

Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Oprócz tego koń (zobacz co proponuje nad wigrami hodowla koni sportowych) relaksuje, rozwija relacje społeczne, jak również nasila pracę narządów wewnętrznych, w tym odporność organizmu czy funkcjonowanie układu krążenia. Hipoterapia (zajęcia dla dzieci z końmi) może być z powodzeniem wykorzystywana w rozmaitych schorzeniach neurologicznych, a więc porażeniach mózgowych lub chorobach psychicznych, a także w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze bądź stwardnieniu itp. Lista jest dość długa.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii jest alergia na sierść lub zapach konia, rany, które jeszcze się nie wygoiły, silne infekcje, niepohamowany lęk, wysoka temperatura bądź znaczne pogorszenie i kłopoty z widzeniem. Każdy pacjent powinien mieć opracowany indywidualny plan hipoterapii, aby przynosiła najlepsze wyniki.

Zainteresowani hipoterapią powinni sprawdzić propozycje, jakie przedstawiają obozy konne (wczasy konne dla dzieci). Warto bliżej zaciekawić się tym zagadnieniem, aby jak najbardziej przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjenta.