Jastarnia – doskonały pomysł na wakacje 2014

Jastarnia to słynne kąpielisko, kurort nadmorski i port morski mieszczący się w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Zasadniczymi walorami Juraty są bardzo ładne i piaszczyste plaże, zdrowe, przesycone jodem powietrze i pozytywne warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Czaru tej miejscowości dodają wspaniałe uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz nieziemska kompozycja błękitnego morza, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W Jastarni mieści się sporo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Na pewno należy udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zebrano zbiory powiązane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Wykonywane są tutaj także drewniane łodzie rybackie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Interesującym miejscem jest też Bosmanat Portu, gdzie można zobaczyć unikalny sprzęt rybacki zgromadzony przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, zbudowana w 1881 r. z rozbitych i wyrzuconych na brzeg łodzi. Fani tematów wojennych z pewnością z chęcią wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie mieszczą się cztery schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, i „Sęp”. Stanowią one pozostałość fortyfikacji wybudowanych w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym roku Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając wen sposób dostęp do półwyspu z części lądowej. Warto zaznaczyć, iż Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, ujmujący na swojej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z drugą wojną światową. Specjalnej uwagi warte są również: zapora minowa z 1939 r., punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni leży na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki – czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni – Kuźnica to miejsce o typowo rybackim temperamencie. Mieści się ona w najwęższej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej ciekawym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najładniejszymi częściami wystroju kościoła są drewniana ambona imitująca łódź oraz 9 fantastycznych witraży. Uwagę przyciągają także trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, wizerunek Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Każdego roku w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez wiele lat uważane było za raczej szpanerski kurort, albowiem do tutejszych wygodnych i drogich rezydencji, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały słynne postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znów odzyskuje dawną wytworność.

W Jastarni w trakcie wakacji przyjeżdża mnóstwo turystów, dlatego ciężko jest zarezerwować nocleg, dlatego trzeba z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji na takiej witrynie jak ta – noclegi w Jasarni na ruszajwpolske.pl.

morze Bałtyckie

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
Wielbicieli czynnego odpoczynku z pewnością zainteresuje fakt, że w Jastarni występują cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. Podczas letnich imprez nazywanych Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Sporą popularnością cieszą się również loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie (sprawdź koniecznie: nauka nurkowania gdańsk) w poszukiwaniu utopionych okrętów.

Półwysep Helski to teren niezwykle ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną pod postacią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ażeby lepiej poznać tą wyjątkowo boską okolicę, powinno się skorzystać z licznych tras przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, aby uwzględnić wszystkie tutejsze plusy.