Przygotowanie fizyczne do uprawiania narciarstwa

Zanim postawimy w tym roku po raz pierwszy ślizgi na stoku trzeba się do tego należycie przyszykować. Sprzętowo, mentalnie lecz również fizycznie.
Wydolność fizyczna narciarza ma niebagatelny wpływ na pułap bezpieczeństwa.

stok narciarski we włoskich Alpach

Autor: gakusei 88
Źródło: http://www.flickr.com
Jednostka, która nie jest dosyć przygotowana do sezonu narciarskiego stwarza niebezpieczeństwo nie jedynie dla własnego zdrowia, lecz też pośrednio dla drugich narciarzy, co wydaje się bezdyskusyjne. Narciarz o niskiej wydolności rychlej ulega wyczerpaniu, stąd tak bezpośrednie przełożenie formy na poziom bezpieczeństwa.

Wejdź na mój serwis (https://www.lubiebuty.pl/obuwie/czolenka.html)! W nim oczekuje na Ciebie nowa fantastyczna porcja szczegółowych postów na ów temat. Nie zwlekaj!

Powstaje więc pytanie, jak jednostki na co dzień mało czynne muszą przyszykować się do sezonu narciarskiego i co powinny czynić w trakcie jego trwania, ażeby praktykowanie narciarstwa było dla nich nie wyłącznie miłe, ale również bardziej bezpieczne? Jednostki, które z różnych powodów wiodą sedenteryjny tryb życia, muszą bezwzględnie powiększyć poziom aktywności fizycznej już jesienią. Dla bardziej „leniwych” praktykantów sportów śnieżnych zaproponować można stosowanie się do zasady: „3 x 30 x 130”, co oznacza, iż powinno się wykonywać wysiłki fizyczne co najmniej 3 razy na tydzień, po co najmniej 30 minut, z intensywnością, jaka wywołuje przyrost częstotliwości skurczów serca do ok. 130 sk./min. Najlepiej zatem stosować wysiłki o charakterze tlenowym, a zatem pracę o stałej intensywności. Może to być np. bieg truchtem, jazda na rowerze, jazda na wrotkach, pływanie etc. Jeżeli idzie o narty Włochy dodatkowe info są kapitalnym wyborem.

Na mniej więcej 7 dób przed zamierzanym wyjazdem możemy wykonać sekwencję intensywnych ćwiczeń cielesnych opartych na skurczach ekscentrycznych, a zatem takich, jakie cechują się przyrostem napięcia oraz długości mięśni kończyn dolnych. Osobom początkującym polecam narty z instruktorem – to.