Darłowo – doskonałe miejsce na wakacje 2014

Darłowo to popularna miejscowość wakacyjna, częstokrotnie wybierana na wczasy nad morzem. Leży u ujścia rzeki Wieprzy. Posiada dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wypoczynek może pomału rezerwować pokoje w pensjonacie. Darłowo czeka już albowiem na urlopowiczów.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym kardynalnym placem w mieście. W przeszłości gród był obudowany murem z basztami i bramami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, przeczytaj nasz następny wpis, w którym czeka na Ciebie interesująca treść. Rozwiąże ona wszystkie Twoje niepewności.

Obecnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ul. Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najistotniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on unikalny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości 24 m. Budowa obiektu zaczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku za czasów królowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało również współpracę z Hanzą. W osiemnastym i dziewiętnastym wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku działa tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby wykonane z drewna , eksponaty sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki współczesnych artystów. Wieża zamkowa też uprzystępniona jest do zwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę zaczęto w 1321 r.. Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można groby książąt pomorskich, między innymi Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 r. obiektem kultu jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie. Innymi atrakcyjnymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół świętego Jerzego będący w przeszłości częścią szpitala św. Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku – kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem ozdobionym freskiem patronki żeglarzy świętej Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto wspomnieć, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. W trakcie pobytu w Darłowie należy zobaczyć też barokowy Ratusz, który przebudowano w tysiąc siedemset dwudziestym piątym roku. Jest on dziś siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem znajduje się fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Dookoła pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, zamieszczono cztery tablice zrobione z brązu, które prezentują zarys historii miasta. Interesującym obiektem zabytkowym jest także zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się mnóstwo atrakcyjnych imprez cyklicznych. Warto udać się przede wszystkim na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św. Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, w trakcie, którego zawodnicy wyławiają dorsze ze statku.

Darłowskie plaże leżą na obszarze dzielnicy Darłówko. Szczególnie interesująca jest plaża zachodnia – piaszczysta i rozległa z bogatym zapleczem rekreacyjnym. Na miłośników czynnego odpoczynku w Darłowie i jego okolicach czeka też: całoroczny Park Wodny „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Należy również polecić wyjątkowo interesujące szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Pełną ofertę na wakacje 2014 w Darłowie można wyszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl albo klikając na niżej zamieszczone linki:
– agroturystyka Darłowo
– pokoje gościnne Darłowo (strona Ruszaj w Polskę[)