Dokąd na urlop?

Jednym z popularniejszych uzdrowisk w Polsce do końca II Wojny Światowej był kurort niemiecki. Jak to bywa na Dolnym Śląsku historia owa jest zawiła, ale tym samym ogromnie ciekawa. Polanica-Zdrój przez znaczną część swojego istnienia była wsią, najprzód przynależącą do książąt śląskich a następnie właścicielami dóbr byli Jezuici.

Hotel SPA Villa Alina w Polanicy Zdroju

Autor: www.villaalina.pl
Źródło: www.villaalina.pl
O znajdujących się w okolicy kwasowych źródłach wiedziano już w szesnastym wieku, a więc w okresie kiedy władali osadą Jezuici. Wspomniano o nich w charakterystyce Ziemi Kłodzkiej, niemniej jednak nie były one używane do leczenia. Z zapisków wynika iż była ta woda przedmiotem handlu.

Zwrotem dla miejscowości był rok kalendarzowy 1873, tj. rok połączenia Niemiec. Od tegoż czasu osada Polanica-Zdrój została uzdrowiskiem. W 30 lat potem kuracjusz mógł sobie przebierać spośród dziesiątki hoteli swój ukochany hotel Polanica Zdrój (poznaj więcej). Z początkiem dwudziestego wieku uzdrowisko „przeżywa” swoje „złoty czas”. Dzięki skutecznej reklamie wyjazdy do Polanicy-Zdrój stały się ogromnie modne. W 1933 r.łącze do serwisu nsczostaje opublikowany informator w języku polskim dla kuracjuszy. Podobna sytuacja trwała do II Wojny. Uzdrowisko zyskało międzynarodową sławę. Po II Wojnie Światowej miejscowość otrzymała prawa miejskie.

Współcześnie Polanica-Zdrój oferuje turyście nieźle rozwiniętą sieć tras turystyki pieszej. Możemy spacerując nimi podziwiać lasy świerkowe oraz młode, wprowadzone celowo lasy bukowe. Z uwagi na lokalizację w Kotlinie Kłodzkiej, Polanica-Zdrój jest doskonałym miejscem dla odpoczynku tak weekendowego jak też letniego. Gościem kurortu była m.in. pisarka Maria Dąbrowska.

Klimat podgórski jest nadzwyczaj sprzyjający tym z nas którzy usiłują rzucić palenie albo borykają się ze schorzeniami układu oddechowo. Warto więc projektując wakacyjne wojaże wbić w Google wyrażenie: hotel Polanica Zdrój. Interesujące jest to, iż kurort jest prekursorem w dziedzinie chirurgii plastycznej. Stanął tutaj pierwszy w Naszym kraju szpital o owej specjalności (tu oferta hotelu w Polanicy Zdrój).

Następną ciekawostką – tym razem językową – jest kontrowersja językowa tycząca się nazwy tej miejscowości. Mianowicie do 1925 r. niemiecka nazwa wioski pisana była z pomyłką ortograficzną „Zdrój-Polanica”, na odwrót niż jest to uniwersalnie przyjęte.